Ei yhteyttä palvelimeen
Ota yhteyttä
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Luo asiakastiliLuo asiakastili
1411021
Sven Deurell(Ruotsi, 1904-1967)
Sven Deurell, oil on canvas laid down on panel, signed.
Huutokauppa päättynyt
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Ota meihin yhteyttä

Sven Deurell, oil on canvas laid down on panel, signed.

48,5 x 35 cm.

Wear.

Muut tiedot

Sven Deurell utbildades på Valand i Göteborg med Tor Bjurström som ledare, samt vid Kungliga Konstakademien i Stockholm. Han målade porträtt, stilleben, västkustlandskap, samt stadsmotiv från Stockholm.

Han var samtida med flera av de namnkunniga Göteborgskoloristerna, som Ivan Ivarsson, Ragnar Sandberg och Inge Schiöler.
Hans motiv är ofta enkelt och summariskt uppbyggda. Teckningen reducerade han till ett minimum och koncentrerade sig på att beskriva sina motiv med färgernas inneboende kraft. Han var en mycket känslig kolorist i impressionistisk stil.

”Sven Deurell har vallfärdat i van Goghs fotspår”, skrev Olle Granath i DN Kultur, 24/3 1965.
I en DN-recension från utställning på Galleri Färg & Form, Stockholm 1965, skrevs följande:
”På Sven Deurells utställning i Färg och Form känner man igen några små dukar som stannat i minnet från någon konstföreningsutställning, på grund av det mjuka och förfinade koloristiska anslaget. Den artistiska knappheten kan stundom vara så långt driven att det hela verkar litet tunt, men samlade till en separatutställning fängslar Sven Deurells målningar som något mycket personligt och ganska utsökt.
Konstnären har målat några skuggor över snön och några pråmar i Klara sjö, så att man riktigt känner den disiga luften, han har också återgivit kvällsskimret över en fasad vid Seine - ett tema som förekommer i flera variationer - nakna träd mellan stadens husvålnader i blå oktober, några ensamma hus i snö och skymning vid Barnhusviken, vilkas färger klingar samman till en melankolisk, men ren och enkel melodi.
Det är flyktiga och halvt ogripbara ljuseffekter och stämningar, en poets och kolorists sensationer, återgivna med mycken artistisk smak och känslighet.”
Ur DN-recension från Galleri Färg & Form 22/1 1940.

Representerad vid bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Norrköpings konstmuseum och Göteborgs Konstmuseum, men har även utfört flera offentliga verk, bland annat väggmålningar i Karolinska Institutet i Solna.

Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Jörgen Waring, "The Approach".
1719314
Jörgen Waring
"The Approach".
Ei tarjouksia
5p 9 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Stig (Slas) Claesson, Kohage.
1715266
Stig (Slas) Claesson
Kohage.
Ei tarjouksia
5p 8 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Bo Beskow, Ye of little faith.
1721038
Bo Beskow
Ye of little faith.
Ei tarjouksia
2p 6 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Bertil Öhlund, "Darlana".
1719593
Bertil Öhlund
"Darlana".
Ei tarjouksia
2p 4 h
Lähtöhinta
6 000 SEK
Bo Beskow, "Pietà".
1721037
Bo Beskow
"Pietà".
Ei tarjouksia
2p 5 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Greta Gerell, Untitled, signed.
1716461
Greta Gerell
Untitled, signed.
Ei tarjouksia
6p 5 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Birger Ljungquist, Susanna and the old men.
1724608
Birger Ljungquist
Susanna and the old men.
Ei tarjouksia
6p 9 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Kjell Leander-Engström, Mountain landscape.
1716923
Kjell Leander-Engström
Mountain landscape.
Ei tarjouksia
4p 9 h
Lähtöhinta
2 500 SEK