Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Carl Larsson, 6 drawings, signed C.L, Indian ink and hightening white mounted on cardboard.

”Slutvinjett till ’Grevinnans besök’”, signerad C.L., 11 x 13,5 cm
”Dröm”, signerad C.L, 17,5 x 11,2 cm
”Dröm”, signerad C.L., 17,5 x 11,4 cm
”Slutvinjett till ’Den stora festen’”, signerad C.L., 13,5 x 10,5 cm
”Slutvinjett ’Pojkarne’”, med påskrift ”förminskas till 2/3 storl., signerad C.L, 10,5 x 13,5 cm
”Slutvinjett till ’Kärleken och Dårskapen”, signerad C.L, 10,5 x 13 cm

Mounted on cardboard, soft folds, pinholes, stains.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Alkuperä - Provenienssi

Adolf Bonniers förlag (through Isidor Bonnier), Stockholm.
The collection of Emil Hultmarks, Stockholm
Then by descent to present owner.

Kirjallisuus

Ulwa Neergaard, "Signerat med pensel och penna", listed in the catalogue part under 1883-1884, cat no 152. 3 drawings illustrated ("Till Isabelle", "Hjorten och kaninen" and "Källan") p 60.
Georg Paulis "Pariserpojkarne", 1926, mentioned in the text, p 126.

Lähtöhinta
8 000 SEK