Hertha Hillfon

(Ruotsi, 1921-2013)
Hertha Hillfon
(Ruotsi, 1921-2013)

Hertha Hillfon, multipel

56x38x13 cm

Iänmukaista kulumaa. Valmistusvirheitä.

Alkuperä - Provenienssi

Signe Persson-Melin

Muut tiedot

Hertha Hillfon debuterade som keramiker 1958. Under 1960-talet kombinerade hon materialet lera med motiv från vardagen: köksredskap, kläder och mat - hennes runda brödkaka är en klassiker. Under 1970-talet fick hon flera beställningsarbete, bl a en stor väggrelief i 22 delar till Operaterassen i Stockholm, En av delarna var den fylliga munnen, som kom att bli hennes signum.
Munnen gjordes inte bara i lera utan också i glas, plast och aluminium. En plastvariant gjordes som multipel till Konstfrämjandets utställning Multi Maxi Mini 1970.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu