517
189496

Maria Wiik

(Suomi, 1853-1928)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 EUR
680 000 - 906 000 SEK
62 600 - 83 500 USD
Vasarahinta
58 000 EUR
Maria Wiik
(Suomi, 1853-1928)

KARSTAAVA TYTTÖ

Sign. 1883. Öljy kankaalle 114x131 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Kuulunut Gösta Stenmanin ja Keirknerin kokoelmiin.

Näyttelyt

Pariisin kevätsalonki 1883 nro 2460, Suomen taideyhdistyksen syysnäyttely 1883 nro 76.

Kirjallisuus

Pia Katerma nro. 106, kuva s. 50.

Muut tiedot

Kuvat: Suomen Kuvalehti 1917 s. 63, Joululotan taideliite 1927.