404
227827

Oiva Toikka

(Suomi, 1931-2019)
Lähtöhinta
7 000 - 8 000 EUR
79 300 - 90 600 SEK
7 300 - 8 350 USD
Vasarahinta
7 000 EUR
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Oiva Toikka
(Suomi, 1931-2019)

LASIVEISTOS

Myrskyvaroitus. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. Vapaasti puhallettu, valettu, hiottu ja koottu. 1980-luvun puoliväli. Korkeus 97 cm ja leveys 82 cm.

Halkeama.

Alkuperä - Provenienssi

Oiva Toikkan retrospektiivinen näyttely, Suomen lasimuseo 1988.
Oiva Toikka-Glass from Finland, Los Angeles California Museum of Science and Industry 1989.

Näyttelyt

Suomen lasimuseo