336
238493

Leonid Ivanovitch Solomatkin

(Venäjän federaatio, 1837-1883)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 EUR
453 000 - 567 000 SEK
41 700 - 52 200 USD
Vasarahinta
84 000 EUR
Leonid Ivanovitch Solomatkin

"ILOISTA ELÄMÄÄ KAPAKAN EDUSTALLA"

Sign. 1876. Öljy kankaalle, 59x76,5 cm.

Leonid Ivanovich Solomatkin (1837-1883) oli lahjakas, omintakeisen ja originaalin tyylin omannut venäläinen genre-taiteilija. Häntä kutsuttiin usein ”elämän kääntöpuolien” kuvaajaksi köyhiin ihmisiin kohdistuneen kiinnostuksensa ja kapakoiden läheisyydessä viihtymisen vuoksi. Itse asiassa taiteilija kuului itse samaan ryhmään, ja siksi kuvasi sankareitaan suurella sympatialla ja ymmärryksellä. Groteskius ja ilmaisullisuus sekä vahva itseironian ymmärrys ovat tunnusomaisia piirteitä Solomatkinin maalauksille.

Ensimmäinen versio maalauksesta ”Iloista elämää kapakan edustalla” on tehty vuonna1865 (yksityiskokoelmassa). Maalauksen nimestä aistittavissa oleva katkera ironia kuvaa taiteilijan suhdetta aiheeseen. Kyseisestä versiosta tehtiin vuonna 1873 A. Ikonnikovin toimesta litografia, joka sai runsaasti huomiota nimensä ”Kylä vanhenee, kapakka nuortuu” -ansiosta. Myöhemmin Solomatkin palasi aiheen pariin useita kertoja. Vuodelle 1873 päivätty versio sijaitsee nykyään Valko-Venäjän taidemuseossa Minskissä, vuodelle 1881 päivätty teos Vitebskin taidemuseossa. Nyt myytävänä oleva teos on päivätty vuodelle 1876. Eri versiot eivät ole täysin yhtenevät, vaan eroavat toisistaan useissa yksityiskohdissa, kuten kuvattujen henkilöiden määrässä, asuissa ja olemuksessa, sekä vuorokauden- ja vuodenajassa. Tämä on tyypillistä taiteilijoille, jotka tekivät useita eri versioita maalauksistaan.
Nyt myytävänä oleva teos ilmaisee taiteilijan lahjakkuutta erinomaisesti, ja maalausta voidaan pitää todentuntuisuutensa ja toisaalta groteskiuden, romanttisuuden ja traagisuutensa puolesta yhtenä taiteilijan tärkeimmistä teoksista.
Tohtori, Professori Elena Nesterova

Täydennyslista

Luettelossa väärä vuosiluku.

Kirjallisuus

Elena Nesterova. Leonid Ivanovich Solomatkin. St-Petersburg: Golden Age, Artist of Russia, 2006.

Muut tiedot

Haluamme kiittää Tri. Elena Nesterovaa kaikesta maalaukseen liittyvästä tiedosta.