25
265582
Birger Carlstedt
(1907-1975)

HEDELMÄ-ASETELMA.

Sign. Öljy kankaalle 54,5x45,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

1 200 - 1 500 EUR

Vasarahinta:
1 400 EUR
Taiteilija/suunnittelijat

Birger Carlstedt var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola och Centralskolan för konstflit i hemstaden samt på studieresor till bland annat Frankrike. Carlstedt var en banbrytare inom det abstrakta måleriet i Finland, under 1930–40-talet målade han abstrakt- konstruktivistiskt, med drag åt det surrealistiska. Hans målningar föreställde ofta figurer eller stilleben utförda med säker hand i distinkta färger.

Lue lisää