54
195564
Birger Carlstedt
(1907-1975)

SOMMITELMA.

Sign. -53. Öljy levylle, 29x24 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

4 000 - 6 000 EUR

Vasarahinta:
6 200 EUR
Taiteilija/suunnittelijat

Birger Carlstedt var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola och Centralskolan för konstflit i hemstaden samt på studieresor till bland annat Frankrike. Carlstedt var en banbrytare inom det abstrakta måleriet i Finland, under 1930–40-talet målade han abstrakt- konstruktivistiskt, med drag åt det surrealistiska. Hans målningar föreställde ofta figurer eller stilleben utförda med säker hand i distinkta färger.

Lue lisää