367
295399

Silja Rantanen

(Suomi, Syntymävuosi 1955)
Lähtöhinta
15 000 - 16 000 EUR
169 000 - 180 000 SEK
15 700 - 16 700 USD
Vasarahinta
14 500 EUR
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Silja Rantanen
(Suomi, Syntymävuosi 1955)

"TAITEILIJA JA KATSOJA".

A tergo sign. 2006. Öljy ja grafiittimaali kankaalle 186x240 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Carnegie Art Award 2008.

Näyttelyt

Sara Hildénin taidemuseo, Tampere, "Giotton talo ja muita teoksia", 2011-2012.

Muut tiedot

Silja Rantanen

Silja Rantanen (s.1955) luetaan merkittävimpien suomalaisen uusekspressionismin edustajien joukkoon yhdessä mm. Marika Mäkelän ja Leena Luostarisen kanssa.

Rantanen opiskeli arkkitehtuuria Helsingin Teknillisessä korkeakoulussa vuosina 1974–76 sekä Suomen taideakatemiassa maalauslinjalla vuosina 1976–80. Arkkitehtuurin opiskelu on jättänyt selvät jälkensä hänen tuotantoonsa; hänen aiheensa ovat voimakkaasti kytkettyjä tilaan, tilakäsitykseen ja sen tarkoitukseen. Muotokieli perustuu usein arkkitehtuurin maailman elementteihin; linjoihin, tasoihin ja pintoihin joiden avulla Silja Rantanen rakentaa moniulotteisia kuvia.

Maalaus “Taitelija ja katsoja” on osa seitsemän teoksen sarjaa johon Silja Rantanen sai inspiraation tutkiessaan erästä Loris Cecchinin teosta Pariisissa. Kyseinen teos oli epäsäännöllisestä verkosta rakennettu vaunu, joka antoi katsojalle mahdollisuuden kokea taideteos sekä sisältä että ulkoa.

Silja Rantanen on kolmas Carnegie Art Awardilla palkittu suomalainen taiteilija (vuonna 1999, II palkinto) ja hänet on myöhemmin kutsuttu osallistumaan uudestaan samaan kilpailuun (vuosina 2004 ja 2008). Rantanen on saanut osakseen useita merkittäviä tunnustuksia, muun muassa Ars-Fennica-palkinnon vuonna 1996 ja Pro-Finlandia-mitalin vuonna 2005. Vuonna 2009 Rantanen nimitettiin Helsingin Kuvataideakatemian professoriksi.