421
411095

Ole Kandelin

(Suomi, 1920-1947)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 EUR
136 000 - 170 000 SEK
12 500 - 15 600 USD
Vasarahinta
15 000 EUR
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Ole Kandelin
(Suomi, 1920-1947)

"KELLUVAT MUODOT JA VALKOISIA KOLMIOITA".

Sign. -46. Öljy kartongille 23 x 50 cm

Alkuperä - Provenienssi

Ole Kandelin kuolinpesä. Bukowskis huutokauppa 19, Helsinki, toukokuu 1988.

Näyttelyt

Louis Hahne Taidesalonki, Strandvägen, Tukholma 4. Tammikuuta 1947. Prince Eugens Waldemarsudde, Tukholma, 1978, No 42 s. 39.

Kirjallisuus

Ole Kandelin, 1920-1947, näyttelyluettelo (Erik Kruskopf), Waldemarsudde, Tukholma 1978.
Ole Kandelin. Abstraktio, kukka ja kuolema, näyttelyluettelo, EMMA, Helsinki 2008.