269
467311

Sirkka-liisa Lonka

(Suomi, Syntymävuosi 1943)
Lähtöhinta
2 000 - 3 000 EUR
22 700 - 34 000 SEK
2 090 - 3 130 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Sirkka-liisa Lonka
(Suomi, Syntymävuosi 1943)

"IHMISIÄ YMPYRÄSSÄ".

Sign. -72. Öljy kankaalle 130x115 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Mary Duke Biddle Trent Semans, 1920-2012.

Näyttelyt

Galleria Katariina, Helsingin taiteilijaseura 1972
Young Artists International, New York 1973. Lonka edusti Suomea.

Kirjallisuus

Kuvattuna Suomen Kuvalehdessä 25.2.1972.

Muut tiedot

Lonka visade abstrakt/konkret måleri med inslag av människokroppar på Galleri Artek 1970.
Åren 1972-73 dominerades målningarna av nakna människokroppar abstrakt målade i runda målningar och transparant målade kroppar "flytande" över djupa mörka bakgrunder. Stilmässigt Pop konst men med ett starktinslag av finländsk själ och sinne samt naturromantik.