370
467312

Sirkka-liisa Lonka

(Suomi, Syntymävuosi 1943)
Lähtöhinta
2 000 - 3 000 EUR
22 900 - 34 400 SEK
2 090 - 3 140 USD
Vasarahinta
1 900 EUR
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Sirkka-liisa Lonka
(Suomi, Syntymävuosi 1943)

"ETHERAL SPACE".

Sign. -72. Öljy kankaalle 110x110 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Mary Duke Biddle Trent Semans, 1920-2012.

Näyttelyt

Galleria Katariina, Helsingin taiteilijaseura 1972
Young Artists International, New York 1973. Lonka edusti Suomea.

Muut tiedot

Lonka visade abstrakt/konkret måleri med inslag av människokroppar på Galleri Artek 1970.
Åren 1972-73 dominerades målningarna av nakna människokroppar abstrakt målade i runda målningar och transparant målade kroppar "flytande" över djupa mörka bakgrunder. Stilmässigt Pop konst men med ett starktinslag av finländsk själ och sinne samt naturromantik.

Lonka fick Finlands art award of the state 1973.

Enligt uppgift från konstnären utfördes endast ett tiotal målningar i denna stil.