98
469582

Helene Schjerfbeck

(Suomi, 1862-1946)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 EUR
1 690 000 - 2 250 000 SEK
158 000 - 211 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Helene Schjerfbeck
(Suomi, 1862-1946)

"VIHREÄPUKUINEN TYTTÖ".

Sign. -28. Sekatekniikka 34x42 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gösta Stenmanin kokoelma, Tukholma; hänen perillisensä; nykyinen omistaja.

Näyttelyt

Helene Schjerfbeck, Helsingin Taidetalo 1980, nro 52. Vanhoja mestareita turkulaiskodeista, Rettigin palatsi, Turku 1991, nro 96. Ateneum 1992, nro 357. "Kesähelteellä, Halosenniemi 2006. Henkisyys taiteessa, Helene Schjerfbeck, Villa Gyllenberg, Helsinki 2012.

Kirjallisuus

H. Ahtela, "Helena Schjerfbeck", 1953, no. 657, p. 366.
Lena Holger, "Helene Schjerfbeck", 1992, illustrated in colour, p. 229.
Leena Ahtola-Moorhouse, "Helene Schjerfbeck", 2012, illustrated in colour p. 267.

Muut tiedot

.