Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
98
469582

Helene Schjerfbeck

(Suomi, 1862-1946)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 EUR
1 550 000 - 2 060 000 SEK
172 000 - 229 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Helene Schjerfbeck
(Suomi, 1862-1946)

"VIHREÄPUKUINEN TYTTÖ".

Sign. -28. Sekatekniikka 34x42 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gösta Stenmanin kokoelma, Tukholma; hänen perillisensä; nykyinen omistaja.

Näyttelyt

Helene Schjerfbeck, Helsingin Taidetalo 1980, nro 52. Vanhoja mestareita turkulaiskodeista, Rettigin palatsi, Turku 1991, nro 96. Ateneum 1992, nro 357. "Kesähelteellä, Halosenniemi 2006. Henkisyys taiteessa, Helene Schjerfbeck, Villa Gyllenberg, Helsinki 2012.

Kirjallisuus

H. Ahtela, "Helena Schjerfbeck", 1953, no. 657, p. 366.
Lena Holger, "Helene Schjerfbeck", 1992, illustrated in colour, p. 229.
Leena Ahtola-Moorhouse, "Helene Schjerfbeck", 2012, illustrated in colour p. 267.

Muut tiedot

.