357
515636

Tove Jansson

(Suomi, 1914-2001)
Lähtöhinta
2 500 - 3 000 EUR
28 700 - 34 400 SEK
2 620 - 3 140 USD
Vasarahinta
2 700 EUR
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Tove Jansson
(Suomi, 1914-2001)

"TALOJA FIRENZESSÄ".

Sign. -48. Öljy kankaalle 46x62 cm.

Tove Jansson - muistonäyttely Japanissa 18.3. - 22.8.2004. Tove Jansson and Friends from Moominvalley Exhibition.

Alkuperä - Provenienssi

Ostettu taiteilijalta, sittemmin periytynyt perheessä.

Näyttelyt

Amos Anderson 1992-1993, Turun taidemuseo 1993, Tampereen taidemuseo 1994, Tampereen taidemuseo 2002. "Tove Jansson and Friends From Moominvalley" 2004. Tampereen taidemuseo -Pirkanmaan aluetaidemuseo; Toei Company Ltd, Japani.
Näyttelypaikka: Japani: Daimaru Museum, Tokio, Kioto ja Sinsaibashi; The World Children Art Museum, Osaka; Mitsukoshi Gallery, Fukuoka.

Kirjallisuus

Kuvattuna: Erik Kruskopf -Bildkonstnären Tove Jansson-, s. 225