193
498055

Holger Peter Svane Lübbers

(Tanska, 1850-1931)
Lähtöhinta
3 000 - 4 000 EUR
34 000 - 45 300 SEK
3 130 - 4 170 USD
Vasarahinta
7 400 EUR
Holger Peter Svane Lübbers
(Tanska, 1850-1931)

"VENÄJÄN KEJSARILLINEN JAHTI POLAR STAR KÖÖPENHAMNINAN STAMASSA"

Sign. Olja på duk 42,5x63 cm.

Täydennyslista

Jahdin nimi on Polar Star.

Muut tiedot

Venäjän keisarillista jahtia «Polar Staria» (Polyarnaya Zvezda), jota keisari Nikolai II perheineen käytti, pidettiin yhtenä kaikkein ylellisimpänä sen ajan aluksista. Sen sulavat linjat ja ylellinen sisustus tekivät siitä edelläkävijän ja esimerkin tuleville laivanrakentajille. Laivan ylellinen sisustuksen vuoksi sitä voisi nimittää kelluvaksi palatsiksi.

Laiva rakennettiin 1888-1890 välisenä aikana Baltiskij Zavod-telakalla Pietarissa Keisari Aleksanteri III:lle. Kesäkuussa vuonna 1894 tuleva Keisari Nikolai II matkusti laivalla Lontooseen, missä hän tapasi tulevan vaimonsa, Alexandra Fjodorovnan. Syyskuussa vuonna 1896, kaksi vuotta Keisari Aleksanteri III:nen kuoleman jälkeen, tuore hallitsijapariskunta matkasi Kööpenhaminaan tapaamaan tanskalaista sukuaan ja ottamaan vastaan uuden ”Standart” jahdin.

Polar Star oli Keisarinna Alexandra Fjodorvnan virallinen valtiollinen jahti ja virallisissa valtionvierailuissa Polyarnaya Zvezda ja Standart seilasivat yhdessä. Vallankumouksen jälkeen Polar Star muutettiin sukelluslaivaston tukiveneeksi ja 1960-luvulla se oli neuvostolaivaston maalialuksena. Osia sisustuksesta on säilynyt.