Sigrid Granfelt

(Suomi, 1868-1942)
Sigrid Granfelt
(Suomi, 1868-1942)

SIGRID GRANFELT, KAUNIS MÄNTY.

Sign. Öljy levylle 40,5x30,5 cm.

Muut tiedot

En motivmässigt och stilistiskt jämför målning av Granfelt, Tallar på klippor, daterad 1898, såldes på Bukowskis Klassiska auktion, Helsingfors, 14 december 2011, lot 159.
Sigrid Maria Granfelt var bördig från Åbo till en adlig släkt. Hon studerade i Helsingfors, först i Tyska fruntimmerskolan och senare i Ritskolan. Efter studierna i Helsingfors reste hon till Paris för att studera målning och vistades också i Tyskland, Holland och Italien. Sommaren 1902 besökte hon Åland för första gången. 1910 köpte hon Husö gård på Bergö där hon lät uppföra ett hus, än idag känt som det Gula huset. På gården höll Sigrid djurhållning, växtodling och trädgårdsbruk. Hon jobbade med att utveckla hemslöjden på Åland och hon var aktiv i Martharörelsen. Hon började även arbeta med keramik och möbler vilka hon själv både byggde och dekorerade. Sigrid hade ett starkt botaniskt intresse, vilket syns i inredningsdetaljer i Gula huset. Två år före sin död donerade hon Husö med dess inventarier till Åbo Akademi.

Vasarahinta
1 500
16 905
1 581
Lähtöhinta
1 000 EUR
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (14 tarjousta)
26. touko 2015 18:38
1 500 EUR
26. touko 2015 18:38
1 450 EUR
26. touko 2015 18:38
1 400 EUR
26. touko 2015 18:38
1 350 EUR
26. touko 2015 18:37
1 250 EUR
26. touko 2015 18:37
1 200 EUR
26. touko 2015 18:37
1 050 EUR
26. touko 2015 18:37
1 000 EUR
26. touko 2015 18:37
840 EUR
26. touko 2015 18:37
820 EUR
25. touko 2015 10:42
800 EUR
16. touko 2015 16:43
450 EUR
11. touko 2015 21:09
150 EUR
8. touko 2015 21:19
100 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CET mukaisia