Oiva Toikka

(Suomi, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Suomi, 1931-2019)

OIVA TOIKKA, LASIVEISTOS. Pampulavaasi. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö, 1960-luvun loppu.

Kaiverrettu, 24.8.1972. Monivärinen lasi. Korkeus 33,5 cm.

Tavanomaista kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Gunnar Adolf Ståhle 24.8.1902-1980.
Vuosina 1946–1947 Ståhle johti Teollisuuden Työteholiittoa ja 1947–1969 Wärtsilä-yhtymän posliini- ja lasialaa eli Arabian posliinitehdasta, Turun posliinitehdasta sekä vuodesta 1950 Nuutajärven lasitehdasta. Arabia ja Nuutajärven lasi tulivat 1950-luvulta alkaen tunnetuiksi taidelasin valmistajina.

Näyttelyt
Vasarahinta
8 000
91 760
8 372
Lähtöhinta
10 000 EUR
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (11 tarjousta)
9
10. marras 2015 18:57
8 000 EUR
8
9. marras 2015 21:36
7 800 EUR
23. loka 2015 18:08
7 000 EUR
23. loka 2015 13:52
6 500 EUR
23. loka 2015 12:14
6 000 EUR
22. loka 2015 19:40
3 500 EUR
22. loka 2015 0:47
2 888 EUR
20. loka 2015 22:34
2 500 EUR
20. loka 2015 16:59
1 500 EUR
20. loka 2015 14:58
1 200 EUR
20. loka 2015 10:50
1 000 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia
Kuvan käyttöoikeudet