Gunnar Berndtson

(Suomi, 1854-1895)
Gunnar Berndtson
(Suomi, 1854-1895)

GUNNAR BERNDTSON, ISTUVA ITALIALAISNAINEN 1870.

Sign. Öljy kankaalle 29x23 cm.

Muut tiedot

GUNNAR BERNDTSON, ISTUVA ITALIALAISNAINEN 1870

Gunnar Berndtson aloitti taideopintonsa Helsingissä Suomen Taideyhdistyksen piirustussalissa. Piirustussalissa tarjottiin kuitenkin ainoastaan piirtämisen opetusta, joten oli luonnollista ottaa yksityistunteja joltakulta tunnetulta taiteilijalta. Finlands Allmänna Tidningissä julkaistiin 10.4.1895 Berndtsonin muistokirjoitus, jossa kerrotaan myös hänen opettajistaan. Kirjoituksessa mainitaan sekä Erik Johan Löfgren (1825–1884) että saksalainen muotokuvamaalari Bernhard Reinhold (1824–1892).

Bernhard Reinhold on usein jätetty pois Helsingin taide-elämän historiankirjoituksesta, kenties kansallisuutensa takia. Hänen tiedetään opettaneen Dresdenissä mm. Ida Silverbergiä ja saapuneen syksyllä 1869 Helsinkiin, missä hän vuokrasi keskustan alueelta huoneistoja ateljeetaan varten. Albert Edelfelt oli hänen oppilaanaan koulunkäyntinsä ohella vuosina 1869–1871, ja niin oli myös Gunnar Berndtson. Berndtsonin on tiedetty ottaneen tunteja Reinholdilta ainakin v. 1871, mikä selittää, miksi hän juuri tuolloin aloitti muotokuvamaalauksen, joka oli Reinholdin erikoisalaa. Edelfelt ja Berndtson olivan saman ikäisiä ja kävivät samaa kymnaasia, nykyistä Norssia. Näin ollen Berndtson on hyvinkin saattanut ottaa oppitunteja öljymaalauksessa samanaikaisesti, ainakin joulukuussa 1870, jolloin tämä Italialaisnainen maalattiin. Päivän lehdissä kerrottiin, että Reinhold työskenteli kahden suuren Italia-aiheisen maalauksen parissa. Hän oli tuonut Italiasta mukanaan luonnoksia ja tutkielmia. Ne ovat luultavasti olleet tämän maalauksen esikuvia.

Berndtson maalasi Italialaisnaisen vain 16-vuotiaana, kaksi vuotta ennen ylioppilaaksi tuloaan. Öljymaalaustekniikka ja aihe viittaavat siihen, että maalaus on tehty Reinholdin luona. Jos teos olisi jäljennös, Berndtson olisi merkinnyt siihen "Cop.", mutta näin ei ole tapahtunut. Maalauksessa on hänen signeerauksensa.

Maalauksen provenienssi on kiinnostava. Taiteilija on antanut sen v. 1870 joululahjaksi serkulleen Emelie de la Chapellelle (1853–1919), ja hänen isänsä Fredrik Berndtson, joka mm. oli Suomen Taideyhdistyksen hallituksen jäsen ja työskenteli lehtimiehenä, on kirjoittanut kääntöpuolelle runon, jossa hän kertoo teoksen syntyhistoriasta. Neiti de la Chapelle oli jäänyt äidittömäksi nelivuotiaana. Elsa von Bornin mukaan hän oli oleskellut vuoden ajan Sveitsissä ja nähnyt siellä Mont Blancin. Alpit olivat tehneet häneen valtavan vaikutuksen. Tämä matka selittää, miksi hän sai lahjaksi juuri tästä aiheesta tehdyn maalauksen.

Marina Catani

Tarjottu
3 000
33 990
3 130
Lähtöhinta
8 000 EUR
Pohjahintaa ei ole saavutettu
Tehdyt tarjoukset (1 tarjousta)
11. touko 2016 7:42
3 000 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia