Ilari Hautamäki

(Suomi)
Ilari Hautamäki
(Suomi)

ILARI HAUTAMÄKI, "CEREAL".

A tergo sign. Akryl och olja på duk 140x120 cm.

Muut tiedot

Ilari Hautamäen (s. 1983) maalauksissa yhdistyvät abstrakti ja figuratiivinen esittämistapa. Lopputuloksena on viitteellinen maisema, joka toimii ajatusten visualisoinnin välineenä. Hautamäki käsittelee maalaamisen peruskysymyksiä keskittyen muotoon. Teoksissa olennaista ovat värit ja sommittelu sekä sivellintyöskentely. Hautamäki luo kontrasteja ja lähestyy vakavaksi miellettyä abstraktin maalauksen perinnettä välittömällä ja humoristisella tavalla ja hyödyntää erilaisia populaarikulttuurin alakulttuureita visuaalisina lähtökohtinaan, aina tietokonepelien kautta katutaiteeseen.

Ilari Hautamäki on valmistunut Kuvataideakatemiasta maalaustaiteenlaitokselta 2011. Hänen debyyttinäyttely Stargazing nähtiin Korjaamo Galleriassa maaliskussa 2013. Hän on osallistunut moniin ryhmänäyttelyihin eripuolilla Suomea ja ulkomailla.

"Maalauksissani yhdistyy orgaaninen ja rento sivellinjälki, sekä tarkasti tehdyt ääriviivat ja muodot. Leikittelen tällä teemalla, jossa aihe ja tausta yhdistyvät. Maalaukseni ovat abstrakteja töitä, joissa välillä esiintyy näennäisen esittäviä aiheita, kuten pääkallo ja maastokuviot.

Cereal-maalauksessa yhdistän kalligrafiamaista ääriviivaa ja luomaani camouflage-kuviota, keltaisen ja mustan kontrasti on minusta kiinnostava."
-Ilari Hautamäki

Teos myydään yhteistyössä Forum Boxin kanssa.

Vasarahinta
1 300
14 911
1 360
Lähtöhinta
1 800 - 2 200 EUR
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (2 tarjousta)
10. maalis 2017 19:57
1 300 EUR
8. maalis 2017 7:48
600 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia