Magnus von Wright

(Suomi, 1805-1868)
Magnus von Wright
(Suomi, 1805-1868)

Magnus von Wright, "Metsopari rotkon reunalla".

Sign.1862. Öljy kankaalle 37,5x51,5 cm.

Iänmukaista kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Wreden suku. Siirtynyt perintönä nykyiselle omistajalle.

Näyttelyt

Taiteilijaveljekset von Wright, Ateneumin Taidemuseo, 5.3.-2.5.1982, nro 38.

Kirjallisuus

Aune Lindström, "Taiteilijaveljekset von Wright", Otava, 1932, nro 93.

Muut tiedot

Teos mainitaan sivuilla 471,473 och 475 kirjassa "Magnus von Wrights dagbok 1850-1862", SLS, 2004.
Merkinnän mukaan taulu valmistui 24.7.1862.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 EUR
Ota yhteyttä
Johan Wulff
Helsinki
Johan Wulff
Johtava taideasiantuntija
+358 (0)50 410 1377

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu