Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine F766
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:

Wilho Sjöström

(Suomi, 1873-1944)
Wilho Sjöström
(Suomi, 1873-1944)

Wilho Sjöström, "Gino".

Sign.1925. Öljy kankaalle 72x59 cm.

Iänmukaista kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Taiteilijan perhe - nykyinen omistaja.

Näyttelyt

"Wilho Sjöström,", Pyhäniemen Kartano 10.6.-12.8.2001.

Kirjallisuus

Tuomi Elmgren-Heinonen, "Wilho Sjöström-Muistikuvia taipaleen varrelta", WSOY 1943. Kuvattuna s.133.

Muut tiedot

Vuonna 1925 Wilho Sjöström matkusti St.Pauliin, Etelä-Ranskaan. Valo, väriloisto ja kumpuilevat maisemat innosti hänet ja hän oli hyvin tuottelias siellä ollessaan.
Maalaus "Gino" esittää italialaista oliivien poimijaa, johon Sjöström ystävystyi St.Paulissa.

Lähtöhinta
6 000 - 7 000 EUR
Ota yhteyttä
Johan Wulff
Helsinki
Johan Wulff
Johtava asiantuntija taide, valokuva ja grafiikka
+358 (0)50 410 1377

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu