Ole Kandelin

(Suomi, 1920-1947)
Ole Kandelin
(Suomi, 1920-1947)

Ole Kandelin, "Punaisen meren ylitys".

Sign. -43. Öljy levylle 51 x 36 cm.

Vaurio.

Alkuperä - Provenienssi

Saatu taiteilijan vaimolta 1950-luvulla, sittemmin samassa perheessä.

Näyttelyt

Ole Kandelin, Amos Andersonin taidemuseo 25.2. - 9.4. 1978, nr 57.

Galleria Strindberg 1962.

Muistonäyttely, Helsingin taidehalli 1948.

Kirjallisuus

Erik Kruskopf, näyttelyluettelo, Amos Andersonin taidemuseo 25.2. - 9.4. 1978, nr 57.

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 EUR