Kääntöpöytä, Venäjä 1870-luku.

Puu-upotuksin koristeltu aaltoileva ja profiloitu pöytälevy. Runsas veistetty koristelu, kolmijakoinen pilarijalka. Leveys 75 cm, syvyys 56 cm, korkeus 73 cm. Korkeus kokoontaitettuna 106 cm.

Tahroja pöytälevyn alla ja jalassa. Myöhempi kääntömekanismi. Krakelointia.

Alkuperä - Provenienssi

Pietarinhovi.
Annetun tiedon mukaan pöytä annettiin jäähyväislahjaksi suomalaiselle palvelijattarelle, kun hän hän lähti Pietarinhovista palatakseen kotikaupunkiinsa Ouluun. Pöytä kulki Mannermaan (ent. Meurman) suvussa ja päätyi Sinikka Mannermaalle, joka v. 1956 avioitui tuomiorovasti Arvi Seppäsen kanssa. Nykyinen omistaja osti pöydän Arvi Seppäsen kuolinpesältä.

Pöydän kerrotaan olleen ainoa esine, joka saatiin pelastettua Torikadun asunnosta Oulun suurpalossa v. 1882.

Lähtöhinta
800 - 1 000 EUR
Ota yhteyttä
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsinki
Nan Munsterhielm-Jarjis
Asiantuntija hopea ja design
+358 (0)50 340 5492

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu