Hanna Frosterus-Segerstråle

(Suomi, 1867-1946)
Hanna Frosterus-Segerstråle
(Suomi, 1867-1946)

Hanna Frosterus-Segerstråle, "Pieni potilas".

Sign.1933. Öljy kankaalle 56,5x71 cm.

Iänmukaista kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Ebba Björklund (maalauksen pieni potilas) - siirtynyt perintönä samassa suvussa.

Muut tiedot

Hanna Frosterus-Segerstrålen maalasi ensimmäisen version ”Pieni potilas”-teoksesta vuonna 1889. Teos päätyi kuitenkin heti valmistuttuaan taidearpajaisten palkintonnoksi. Näin ollen teoksen mallina ollut pieni potilas Ebba Björklund, apteekkarisuvun tytär, pyysi Frosterus-Segerstrålea yli kolmekymmentä vuotta myöhemmin maalaamaan itselleen teoksesta toisinnon. Vuoden 1926 version jälkeen Björklund halusi teettää suvulleen vielä kolmannen version teoksesta. Taiteilija on maalannut viimeisen versionsa teoksesta aiempien pohjalta, mutta myöhäistuotannolleen ominaisella modernimmalla, pelkistymmällä otteella.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 EUR
Ota yhteyttä
Johan Wulff
Helsinki
Johan Wulff
Johtava taideasiantuntija
+358 (0)50 410 1377

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu