Ei yhteyttä palvelimeen
1396830
Olle Skagerfors(Ruotsi, 1920-1997)
Olle Skagerfors,
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä. Ota meihin yhteyttä

Olle Skagerfors,

Landscape. 42 x 50 cm.

Good condition, insignificant wear due to age.

Alkuperä - Provenienssi

Purchased directly from Olle Skagerfors, by his neighbor in Gothenburg.
Stockholms Auktionsverk.
Private collection.

Kirjallisuus

Folke Edwards: ”Olle Skagerfors” (Roy Uddenbergs förlag 1981), jfr färgbild sid 20 (Landskapsmålning, Tjörn)
Göteborgs Konstmuseum & Prins Eugens Waldemarsudde: Olle Skagerfors, utställningskatalog 1999-2000, jfr sid 85 (Landskapsmålning, Bohuslän)

Muut tiedot

Landskap är ett motiv som Olle Skagerfors ägnade sig åt tidigt i livet, men som också återkom senare. Han målade landskap under sina resor i Frankrike och senare periodvis även på västkusten, där han återgav motiv från Tjörn, Marstrand och Klädesholmen, där han tillbringade sina somrar. 1950 hade Olle Skagerfors sin första stora utställning. Den ägde rum på Galleri God Konst i Göteborg, där han visade måleri och teckning, med motiv från Frankrike och Bohuslän.

Som målare gick Olle Skagerfors alltid sin egen väg, en väg som nog inte alltid var den genaste och bredaste. När han i början på 1970-talet anklagades för bristande politiskt engagemang svarade han att det var viktigare att några målningar av Goya överlevde än att mänskligheten gjorde det!

I en artikel i Sydsvenska Dagbladet 1974 kritiserades Olle Skagerfors för att han tycktes odla en sedan länge förlegad konstnärsmyt, denna att måleriet skulle bygga på känsla. Skribenten menade att Skagerfors konstnärskap sålunda "saknade relevans i den teoretiskt medvetna samtiden ". Skagerfors, som hade en vass penna på flera sätt, svarade kort att han accepterade beskrivningen eftersom han som konstnär djupt misstrodde intellektualism och teorier, han förlitade sig på känslan. För honom var seendet och inlevelsen det centrala och hans koncentration låg på det näraliggande, det väsentliga. Motiven hos Skagerfors kan, som hos Evert Lundquist, måhända te sig en smula triviala, men i hans målningar finns inget trivialt. Med en lidelsefull styrka återger han ljuset över ett grönskande landskap, en flaskas glansdagar, dramatiken i några lökar på ett bord, eller ett par mjukt tecknade händer.

Hos Skagerfors är det själva existensens mysterium som står i centrum, sökandet efter mening i ett ständigt pendlande mellan hopp och förtvivlan, ande och materia. När man betraktar hans målningar och, kanske framför allt, hans teckningar, kan det tyckas som om de skapats i ett intensivt och inspirerat ögonblick. Kanske är det så, men detta ögonblick har i så fall föregåtts av en lång och sannolikt smärtsam process. Hans mål var det högsta, hans självkritik enorm. Sällan har en konstnär lämnat efter sig en så sparsmakad produktion som Skagerfors.

Ota yhteyttä
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71

Asiakaspalvelu
Olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, mikäli sinulla on kysymyksiä liittyen kuljetukseen, maksuun tai muihin asioihin.

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12
+46 8-614 08 00

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13
+358-9-668 91 10

Asiakaspalvelu
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Gottfrid Larsson, bust.
1697889
Gottfrid Larsson
Bust.
Ei tarjouksia
5p 13 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Philip von Schantz, Komposition.
1699816
Philip von Schantz
Komposition.
Ei tarjouksia
5p 12 h
Lähtöhinta
10 000 SEK
Elon Arenhill, untitled, 1959.
1699773
Elon Arenhill
Untitled, 1959.
Ei tarjouksia
2p 13 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Anna Mizak, Untitled.
1691722
Anna Mizak
Untitled.
Ei tarjouksia
6p 18 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Ragnvald Magnusson, Landscape.
1705272
Ragnvald Magnusson
Landscape.
Ei tarjouksia
5p 15 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Gustav Arne, "Bleke, Öresund".
1704754
Gustav Arne
"Bleke, Öresund".
Ei tarjouksia
6p 14 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Timo Solin, Crying Woman.
1697746
Timo Solin
Crying Woman.
Ei tarjouksia
6p 13 h
Lähtöhinta
10 000 SEK
Emile Zoir, "Tone Fisher, Brittany", 1916.
1687519
Emile Zoir
"Tone Fisher, Brittany", 1916.
Ei tarjouksia
1p 16 h
Lähtöhinta
3 000 SEK