Ei yhteyttä palvelimeen
Ota yhteyttä
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Luo asiakastiliLuo asiakastili
1396880
Helge Linden(Ruotsi, 1897-1961)
Helge Linden, oil on canvas laid on panel, executed 1927, unsigned.
Huutokauppa päättynyt
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Ota meihin yhteyttä

Helge Linden, oil on canvas laid on panel, executed 1927, unsigned.

Street in the South of France, 53,5 x 43,5 cm.

Minor wear due to age and use.

Näyttelyt

Västerbottens Museum, retrospektiv utställning 2013.

Muut tiedot

Helge Linden (1897-1961) växte upp i en konst- och musikintresserad familj. Som 25-åring började han på Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm. Han vistades mycket i Italien och Frankrike där han bland annat tog intryck av Cézannes och Gauguins konst. I Italien inspirerades han av quattrocento-måleriet och av den italienska arkitekturen. Under Helge Lindens resa i Frankrike skapade han auktionens målning, ”Gata i Sydfrankrike” 1927.

Helge Linden förenklade i sitt måleri bildernas uppbyggnad till strama former, och förenade det med en vemodig ton - ofta i skymningsljus eller starkt motljus. Han räknas, tillsammans med Torsten Jovinge, som en av de främsta representanterna för den svenska purismen. Tongivande för Puristerna är avskalade detaljer och stora hela ytor. Helge Linden själv menade att hans konst var en ”syntes på realistisk grund”.

Helge Lindens stora genombrottet kom 1938. Strax därefter flyttade han tillbaka från Stockholm till Umeå och blev snabbt en drivande kraft i stadens konst- och kulturliv. Helge Linden var aktiv i det lokala konstlivet. Han hade stor betydelse för många av länets unga konstnärer; som kritiker och debattör – som förebild, stöd och inspiratör. Helge Linden blev en förebild för unga adepter som omgav honom i Umeå, däribland nu högaktuella Vera Frisén

Under 1940- och -50-talen var Helge Linden en av Norrlands mest uppmärksammade målare med betydande framgångar. Han valde ofta enkla, vardagliga motiv. Måleriet karakteriseras av strama, renodlade former som ofta omges av mörka konturer och dämpade färger.

Under sina sista år drömde Helge Linden om att skapa en representativ samling med svensk konst i Umeå. Han ville ge invånarna i Västerbotten konstupplevelser, för att stimulera och inspirera kommande generationers konstnärer.

Ambitionerna hanns aldrig förverkligas före Helge Lindens bortgång 1961. Men samma år togs ett externt initiativ, som resulterade i ”Stiftelsen Helge Lindens Minne”, vilket i dag består av cirka 500 konstverk och sedan 1995 förvaltas av Västerbottens Museum. I samlingen ingår flertal museala verk av Helge Linden men även av bl.a Öyvind Fahlström, Carl Fredrik Reuterswärd, Lena Cronqvist, Ulrik Samuelson och Marie-Louise Ekman.

Ur reportage 2013, om Västerbottens Museums retrospektiva utställning:

”De tidigaste verken kommer från tiden direkt efter Carl Wilhelmssons målarskola, då Helge Linden reste och bodde i Italien, Tyskland och Sydfrankrike och målade med oblandade färger och rörligare och mer detaljerad penselföring än i det konstnärliga språk som senare skulle bli hans starka signatur - de strama formerna och rena ytorna, ett måleri som ledde till Lindens stora genombrott i slutet av 1930-talet.

Med sina svarta konturer och rena former väckte Helge Linden internationell uppmärksamhet och blev en representant för ett nytt sätt att tolka det norrländska landskapet och Västerbottens kustland - närmare de autentiska miljöerna, slätterna och hamnbassängerna, än i tidigare måleri vilket Helge Linden ansåg i för hög grad använde turistens blick på norrlandsnaturen.”
Ur Västerbottenskuriren 14 juni 2013.

Vid utställningen på Västerbottens Museum publicerades det aktuella verket som pressbild.

Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Oscar Reutersvärd, Upward-Striving Chain.
1725588
Oscar Reutersvärd
Upward-Striving Chain.
Ei tarjouksia
4p 16 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Ulf Trotzig, "Flykt".
1702552
Ulf Trotzig
"Flykt".
Ei tarjouksia
5p 15 h
Lähtöhinta
10 000 SEK
Stellan Mörner, Theatre lounge.
1713913
Stellan Mörner
Theatre lounge.
Ei tarjouksia
5p 16 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Hans Dahlin, Cityscape from Sèvres, France, -47.
1720581
Hans Dahlin
Cityscape from Sèvres, France, -47.
Ei tarjouksia
20 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Bo Beskow, "Pietà".
1721037
Bo Beskow
"Pietà".
Ei tarjouksia
3p 13 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Bo Beskow, Christ calms the storm.
1721035
Bo Beskow
Christ calms the storm.
Ei tarjouksia
3p 14 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Bo Beskow, Ye of little faith.
1721038
Bo Beskow
Ye of little faith.
Ei tarjouksia
3p 14 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Bertil Öhlund, "Darlana".
1719593
Bertil Öhlund
"Darlana".
Ei tarjouksia
3p 12 h
Lähtöhinta
6 000 SEK