Sir Robert Ponsonby Staples

(Yhdistynyt kuningaskunta, 1853-1943)
Sir Robert Ponsonby Staples

Sir Robert Ponsonby Staples, canvas, signed R. Pnsonby Staples.

Swans on the pond. 112 x 72 cm.

Surface dirt, some minor crazing.

Alkuperä - Provenienssi

Börjesons konsthandel, Gothenburg; then by descent to present owner.

Muut tiedot

I familjesätet för familjen Staples, Lissan House, på norra Irland, finns en akvarell som visar det föreliggande motivet med titeln "Swans on the pond".

Lähtöhinta
40 000 SEK