Ei yhteyttä palvelimeen
1449258
Olle Skagerfors(Ruotsi, 1920-1997)
Olle Skagerfors, oil on canvas, signed
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä. Ota meihin yhteyttä

Olle Skagerfors, oil on canvas, signed

Träddunge. 65 x 53 cm.

Good condition.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt direkt av konstnären.
Stockholms Auktionsverk.
Privat samling.

Muut tiedot

Landskap är motiv som Olle Skagerfors ägnade sig åt tidigt i livet, men som också återkom senare. Han målade landskap under sina resor i Frankrike och senare periodvis även på västkusten, där han återgav motiv från Tjörn, Marstrand och Klädesholmen, där han tillbringade sina somrar.

1950 hade Olle Skagerfors sin första stora utställning. Den ägde rum på Galleri God Konst i Göteborg, där han visade måleri och teckningar, med motiv från Frankrike och Bohuslän.

Som målare gick Olle Skagerfors alltid sin egen väg, en väg som nog inte alltid var den genaste och bredaste. När han i början på 1970-talet anklagades för bristande politiskt engagemang svarade han att ”det var viktigare att några målningar av Goya överlevde än att mänskligheten gjorde det!”

I en artikel i Sydsvenska Dagbladet 1974 kritiserades Olle Skagerfors för att han tycktes odla en sedan länge förlegad konstnärsmyt, denna att måleriet skulle bygga på känsla. Skribenten menade att Skagerfors konstnärskap sålunda "saknade relevans i den teoretiskt medvetna samtiden ".

Olle Skagerfors, som hade en vass penna på flera sätt, svarade kort att han accepterade beskrivningen eftersom han som konstnär djupt misstrodde intellektualism och teorier, han förlitade sig på känslan. För honom var seendet och inlevelsen det centrala och hans koncentration låg på det näraliggande, det väsentliga.

Motiven hos Skagerfors kan, som hos Evert Lundquist, måhända te sig en smula triviala, men i hans målningar finns inget trivialt. Med en lidelsefull styrka återger han ljuset över ett grönskande landskap, en flaskas glansdagar, dramatiken i några lökar på ett bord, eller ett par mjukt tecknade händer.

Hos Skagerfors är det själva existensens mysterium som står i centrum, sökandet efter mening i ett ständigt pendlande mellan hopp och förtvivlan, ande och materia.

När man betraktar hans målningar kan det tyckas som om de skapats i ett intensivt och inspirerat ögonblick. Kanske är det så, men detta ögonblick har i så fall föregåtts av en lång och sannolikt smärtsam process.
Hans mål var det högsta, hans självkritik enorm. Sällan har en konstnär lämnat efter sig en så sparsmakad produktion som Skagerfors.

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu
Olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, mikäli sinulla on kysymyksiä liittyen kuljetukseen, maksuun tai muihin asioihin.

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12
+46 8-614 08 00

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13
+358-9-668 91 10

Asiakaspalvelu
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Ragnar Johansson, Mountain landscape.
1696867
Ragnar Johansson
Mountain landscape.
Ei tarjouksia
5p 22 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Ilon Wikland, "A cake for grandmother" 1963.
1701439
Ilon Wikland
"A cake for grandmother" 1963.
Ei tarjouksia
5p 22 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Carl Fredrik Reuterswärd, "Spel".
1694834
Carl Fredrik Reuterswärd
"Spel".
Ei tarjouksia
6p 15 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
Magnus Wijkström, "Meeting on the bridge".
1698086
Magnus Wijkström
"Meeting on the bridge".
Ei tarjouksia
17 h 45m
Lähtöhinta
3 000 SEK
Bruno Karlsson, view with mountain pastures.
1701062
Bruno Karlsson
View with mountain pastures.
Ei tarjouksia
2p 20 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Mauri Heinonen, Still life.
1701536
Mauri Heinonen
Still life.
Ei tarjouksia
4p 22 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Hans Viksten, "Rymdålder".
1700672
Hans Viksten
"Rymdålder".
Ei tarjouksia
3p 19 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Anton Genberg, winter landscape.
1701645
Anton Genberg
Winter landscape.
Ei tarjouksia
6p 16 h
Lähtöhinta
6 000 SEK