Egenhändigt kapitelmanuskript av Strindberg, 1912

Strindberg, August (1849-1912):

”Boulangism”, egenhändigt skrivet och signerat manuskript till ett kapitel i författarens sista arbete Czarens Kurir eller Sågfilarens Hemligheter (1912). 5 blad oskuret Lessebopapper med vattenmärke, en del ändringar, signerat med hela namnet efter texten. 27,5 x 21,5 cm. Papperet ngt bruntonat, sista bladet med några tråkiga tejplagningar på baksidan.

Proveniens: Landskanslisten och kommissionären vid länsstyrelsen i Vänersborg Per Edward Gustafsson (1893-1966).

.

Lähtöhinta
20 000 SEK
Ota yhteyttä
Lisa Mothander
Tukholma
Lisa Mothander
Arvioija
+46 (0)767 81 06 02

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu
 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

367. Dick Bengtsson, 'Stockhus'.
Lähtöhinta
300 000 - 400 000 SEK
Tarjoushistoria
500 000

tarjouksesi
480 000

tarjouksesi
460 000

tarjouksesi
440 000

tarjouksesi
420 000

tarjouksesi
400 000

tarjouksesi
390 000

tarjouksesi
380 000

tarjouksesi
370 000

tarjouksesi
360 000

tarjouksesi
350 000

tarjouksesi
340 000

tarjouksesi
330 000

tarjouksesi
320 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
500 000 SEK