Ei yhteyttä palvelimeen
Ota yhteyttä
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Luo asiakastiliLuo asiakastili
1652269
Tor Bjurström(Ruotsi, 1888-1966)
Tor Bjurström, Coastal motif with boathouses.
Huutokauppa päättynyt
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Ota meihin yhteyttä

Tor Bjurström, Coastal motif with boathouses.

Signed Bjurström. Oil on canvas mounted on panel 48 x 63.5 cm.

-

Alkuperä - Provenienssi

Bukowskis, 2017.
Private collection.

Muut tiedot

"Den underbara färgen. Göteborgskolorismen i nytt ljus. Som så ofta med konstnärsgrupperingar är begreppet göteborgskolorism en efterhandskonstruktion. Idag skulle vi kalla det för ett nätverk, utgående från konstnären och läraren Tor Bjurström.

Det var ju han, som under 1920-talet samlade nästan alla de blivande göteborgskoloristerna kring sig på Göteborgs musei rit- och målarskola, den skola som idag heter Valand.

Tor Bjurström, som studerat för Henri Matisse, älskade den franska modernismen och fick sina elever att upptäcka konstnärer som Bonnard, Cézanne, van Gogh och Matisse.”

Utdrag ur Svenska Dagbladet 9 juli 2023.

Tor Bjurströms måleri var ett impressionistiskt måleri med influenser från Henri Matisse, Edvard Munch och danska målare med en blå och violett ton. I hans västkustlandskap med båtar och sjöbodar från 1930 märks även gröna och gula nyanser. På 1940-talet övergick han till ett mer expressionistiskt influerat måleri, ibland med starka inslag av rött, vilket framgår i auktionens målning.

”När Tor Bjurström klev in som lärare på Valands målarskola på 1920-talet var det med en ny syn på färg. Han hade varit i Paris och studerat för Henri Matisse. Kunskaperna spred han till sina elever; Ivan Ivarsson, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Inge Schiöler och Nils Nilsson. I dag mer kända som Göteborgskoloristerna. Själv var Tor Bjurström en erkänd konstnär och finns representerad på bland annat Nationalmuseum, Moderna museet och Göteborgs konstmuseum.”
Utdrag ur Göteborgsposten, 21 maj 2020.

Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Catharina Günther-Rådström, Untitled.
1720748
Catharina Günther-Rådström
Untitled.
Ei tarjouksia
2p 2 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Kjell Leander-Engström, Mountain landscape.
1716923
Kjell Leander-Engström
Mountain landscape.
Ei tarjouksia
4p 9 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Jörgen Waring, "The Approach".
1719314
Jörgen Waring
"The Approach".
Ei tarjouksia
5p 9 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Stig (Slas) Claesson, Kohage.
1715266
Stig (Slas) Claesson
Kohage.
Ei tarjouksia
5p 8 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Edvin Ollers, Hustak.
1724521
Edvin Ollers
Hustak.
Ei tarjouksia
6p 8 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Greta Gerell, Untitled, signed.
1716461
Greta Gerell
Untitled, signed.
Ei tarjouksia
6p 5 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Bengt Lindström, Composition.
1696077
Bengt Lindström
Composition.
Ei tarjouksia
6p 3 h
Lähtöhinta
40 000 SEK
Uno Vallman, Flower still life.
1717918
Uno Vallman
Flower still life.
Ei tarjouksia
10 h 19m
Lähtöhinta
3 000 SEK