Esposito Arcangelo

(Italia, Syntymävuosi 1956)
Esposito Arcangelo
(Italia, Syntymävuosi 1956)

Esposito Arcangelo,

Signed and dated 1987. Mixed media on paper 70 x 100 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Tanit, Munich.
Galerie Engström, Stockholm 1987.

Muut tiedot

Arcangelo Esposito är en italiensk konstnär född 1955 i Avellino. Han utbildade sig vid Accademia di Belle Arti i Rom och är verksam inom flera uttrycksformer, främst måleri, men även grafik, skulptur och video.
Esposito började ställa ut under 1980-talet och deltog bland annat i den 43:e upplagan av Quadriennale di Roma 1986. Hans verk har visats i en rad internationella sammanhang, bland annat i Tyskland, Schweiz och USA, samt i flera betydande grupp- och separatutställningar i Italien. Han deltog i utställningen "Supersurrealismen" på Moderna Museet i Malmö 2012–2013. Esposito är representerad i flera offentliga samlingar, däribland Museo Pecci i Prato, Galleria d’Arte Moderna i Bologna och Museo d’Arte Contemporanea Donnaregina . År 2015 mottog han Bugatti-Segantini-priset för sin samlade konstnärliga gärning

Lähtöhinta
15 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Mark Sjöberg
Tukholma
Mark Sjöberg
Asiantuntija taide & taidegrafiikka
+46 (0) 707 88 84 72

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu