Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
33
325652

Astrid Holm

(Tanska, 1876-1937)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Astrid Holm
(Tanska, 1876-1937)

"Fruktskaal" (Nature morte)

Signed A. Holm. Executed in 1910s. Canvas laid down on panel 42 x 36.5 cm.

Näyttelyt

Kunstforeningen Kobenhavn, 1910s.
Academy of Art 250-year anniversary, Denmark, 2004.

Kirjallisuus

"Kunstakademien 250-års jubileum" 2004, reproduced page 267.

Muut tiedot

Astrid Holm brukar räknas som Danmarks enda Matisse-elev. Astrid drev en populär målarskola i Köpenhamn på 1910-talet, många skandinaver sökte sig till Astrids skola och däribland Vera Nilsson 1916.
Astrid och Vera blev nära vänner och 1938 då Astrid dog testamenterade hon drygt 4000 kronor till Vera, en synnerligen välkommen gåva för Vera under 30-talets magra år. I Stockholm ställde Astrid Holm ut på galleri "Ny Konst" på Strandvägen 9 som drevs av italienaren Arthur Ciacelli. På galleriet ställdes det senaste futuristiska och kubistiska konstverken ut och den svenska konstpubliken vallfärdade för att se nymodigheterna.
Astrid Holms måleri har stark påverkan från Matisse, även om hon ofta valde en kolorit baserad på jordiga, varmare toner. Hennes formkänsla var säker och målningen "Fruktskaal" ger oss en synnerligen bra bild av hur skickligt hon hanterade sina penslar. Hennes skola var en av Danmarks populäraste och ansågs ha en "fin artistisk atmosfär", enligt den svenske konstnären Edvard Wallenqvist. I boken om Kunstakademiens 250-årsjubileum presenteras "Fruktskaal" på helsida vilket också understryker målningens uppmärksammade goda kvalité.