48
325629

Adja Yunkers

(Estland/Sverige/USA, 1900-1983)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Adja Yunkers

Composition

Signed Yunkers and dated -40. Mixed media and collage on paper panel 38 x 45.5 cm.

Täydennyslista

Omfattas inte av följerätt/No droite de Suite(d)

Alkuperä - Provenienssi

Originally in the collection of Lil Yunker (the artist's wife), Stockholm, Sweden.

Näyttelyt

Per Ekström Museet, Mörbylånga, "Nordiskt Avantgarde", 4 August - 1 September 1996.

Kirjallisuus

Arthur Lundkvist, "Adja Yunkers" (preface).

Muut tiedot

Adja Yunkers var en amerikansk abstrakt målare och grafiker. Han föddes i Riga 1900 och studerade konst i Leningrad, Berlin, Paris och London. Under dessa år utvecklades hans konst från ungdomsårens impressionism i riktning mot en lyrisk, fri abstraktion, vars förebilder var konstnärer som Klee, Chagall och Braque. Han bodde i Paris i 14 år och flyttade sedan till Stockholm 1939. Det dröjde inte länge innan hans fascinerande personlighet och raffinerande bildspråk vann uppmärksamhet i svenskt kulturliv. Han blev en av de tongivande i den krets av flyktingkonstnärer till vilka Egon Möller-Nielsen och Endre Nemes hörde. Yunkers blev under krigsårens isolation en värdefull påminnelse om en internationell modernism. Under 1940-talet medverkade han i flera utställningar tillsammans med Nemes, Max Walter och CO Hultén, han deltog även i utställningen ”Minotaur” i Malmö 1943. I Stockholm arbetade han också med att publicera och redigera konsttidningar. 1947 flyttade Yunkers till USA, där han bodde resten av sitt liv. År 1949 erhöll han ett Guggenheim Fellowship . Under 1950-talet arbetade han främst med träsnitt och litografier. Han producerade en rad viktiga litografier på Tamarind Litografi workshop i Los Angeles-Salt (fem litografier) och Skies of Venice (tio litografier). Yunkers dog i New York 1983