69
325738

Rolf Trolle

(Ruotsi, 1883-1972)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Rolf Trolle
(Ruotsi, 1883-1972)

"Mor och barn" (Mother and child)

Signed Rolf Trolle and dated Sept. 1915. Canvas 77 x 50.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Nystedts konsthandel, Linköping, Sweden, No 274.

Muut tiedot

Rolf Trolle föddes i Sundsvall 1883 och flyttade till Stockholm där han studerade vid Althins målarskola 1902-04 och vid Konsthögskolan 1904-08. Hans konst uppvisade tidigt en dragning åt det stämningsfulla och allvarsamma. Självsäkert forsatte han sin egen väg oberörd av samtidens många konströrelser och blickade hellre tillbaka till de nordiska konstärernas hantering av ljus under det sena 1800-talet. När det första världskriget tog slut och gränserna återigen öppnades upp i Europa reste han till Spanien där han exponerades för konst av El Greco, Velazques och Goya vilken berörde honom djupt.

Tillbaka i Sverige ingick han i den nyligen startade konstnärsgruppen "Optimisterna" som hade bildats som en motreaktion mot "Falangen". Andra delaktiga konstnärer i "Optimisterna" var bl a Ewald Dahlskog, Bror Hjorth och Mollie Faustman, vars syster han var gift med under 1910-talet. Trots att Trolle var född i Sundsvall så hade han starka band till Hälsingland där han spenderade en stor del av sitt liv och målade gärna dess landskap. I motiven fran Hälsingland använde han sina intryck från de spanska mästarna och applicerade dem till allmogens vemod.

Med sitt måleri ville Trolle skildra människornas inre tankar och psyke. Framförallt återkom han ofta till att i porträttform skildra transitionen från barndom till vuxenliv, i sval färgskala målade han ofta barnen försjunkna i en kontemplativ och innerlig blick.