87
325516

John Jon-And

(Ruotsi, 1889-1941)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty
John Jon-And
(Ruotsi, 1889-1941)

"Figurer" (Agnes and Svante)

Signed Jon-And. Executed around 1916-17. Canvas 75 x 60.5 cm.

Muut tiedot

Målningen "Figurer" är unik i John Jon-Ands konstnärskap. Starkt påverkad av konstnärerna i den tyska sammanslutningen Der Blaue Reiter har han målat Agnes äldste son Svante i förgrunden och Agnes i bakgrunden. Målningen torde vara utförd runt 1916-17 då Svante var ca 12 år. 1921 omkom Svante tragiskt endast 16 år gammal då han gick igenom isen med sitt skridskosegel som han fått av sin far, Agnes första man, Ernst Lindesjöö.
John Jon-And blev redan tidigt, 1908-09 bekant med den tyska framväxande expressionismen då han reste runt i Tyskland och England. Han möter många av dåtidens avant garde konstnärer och dras med av förändringens vindar som sköljer över Europa inom konst, arkitektur och design. 1910 beger han sig till Paris för första gången och knyter kontakt med kubisten Le Fauconnier som påverkar honom att skapa sin egen stil där expressionism och kubism dominerar.
I Paris lärde John och Agnes känna konstnärsparet Vassily Kandinsky och Gabriele Münter 1914 som tillsammans med de ryska emigranterna Alexej von Jawlensky och Marianne von Werefkin och några tyska konstnärer, Franz Marc och August Macke skapade den expressionistiska rörelsen Der Blaue Reiter mellan åren 1911 och 1914. Konstnärerna var främst intresserade av europeisk medeltida konst liksom primitivism, men sökte sig också till det samtida och nonfigurativa måleriet i Frankrike. Deras utställningar turnerade runt i Tyskland under åren 1911 och 1912 och Der Blaue Reiter publicerade en konstalmanacka där man kan finna påverkan enligt ovan, men också verk som närmast kan jämföras med barnteckningar. John och Agnes måste ha upplevt deras måleri som enormt tilltalande och deras sökande efter en egen stil påverkades från dessa internationella konstnärer och strömningar på 1910-talet. Framlidne konsthistorikern Teddy Brunius fann "Figurer" vara ett av John Jon-Ands främsta verk, ett internationellt konstverk som väl skulle kunna mäta sig med Franz Marcs suggestiva konst.