333
1061180

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Vasarahinta
250 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

View from the artist's studio, Saltsjöbaden, Sweden

Signed Grünewald. Oil on masonite 46 x 38 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Sale 578, "Vårens Moderna", April 28-29 2014, lot 88; Rolf Schmitz Collection.

Muut tiedot

År 1936 förvärvade Isaac Grünewald Villa Lugnet i Saltsjöbaden. Villan hade ritats av Ferdinand Boberg 1893 på uppdrag av Knut Tillberg, en framgångsrik industriman med kulturella intressen. Efter smärre moderniseringar flyttade Grünewald in tillsammans med Märta Grundell som strax därefter blev hans andra hustru. De kom att bli de första att bo i villan året om. Isaac stod då på höjden av sin karriär, vital och alltid i centrum av kulturell debatt och verksamhet. Hemmet i Saltsjöbaden blev en träffpunkt med Isaac som generös värd. Den stora ateljén byggdes till i början av 1940-talet efter ritningar av Märtas bror Olov. Efter Isaac och Märtas död 1946 övertogs villan av Isaacs son Iván, som kom att bo med sin familj i villan till 1972.