Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
430
1061221

Ivan Ivarson

(Ruotsi, 1900-1939)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Vasarahinta
370 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Ivan Ivarson
(Ruotsi, 1900-1939)

Girl with Yellow Hat

Signed I. Ivarson. Oil on canvas 43 x 32 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Åmells konsthandel, Stockholm.
Rolf Schmitz Collection.

Muut tiedot

Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Han målar himlen, havet, jorden och kvinnan, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter. Professor Torgny Segerstedt, tillika huvudredaktör på Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning, stödde Ivarson och tack vare denne fick han möjlighet att göra studieresor under det sena 1920-talet. Resorna gick till Italien och Frankrike, det var viktiga år för Ivarson, han utvecklade sitt måleri i en mer klangfull koloristisk riktning – färgen och ljuset fascinerade honom mycket. Detta ger sig tillkänna i den aktuella målningen där vi möter en ung kvinna med en iögonfallande gul hat och röd kjol med en korg i handen.