Ei yhteyttä palvelimeen
103(1413681)
Marie-Louise Ekman(Ruotsi, Syntymävuosi 1944)
"Det här är en tavla"
Vasarahinta
46 000SEK
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK

"Det här är en tavla"

Signed M.L Ekman and dated 1999. Gouache on silk 41 x 30 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Aronowitsch, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, acquired in 2003.

Näyttelyt

Galerie Aronowitsch, Stockholm, September 1999, cat no. 80.

Muut tiedot

Marie-Louise Ekman är utan tvekan ett av den svenska samtidskonstens mest egensinniga konstnärskap. Konsekvensen i hennes uttryck är påfallande med ett särpräglat språk som omisskännligen är hennes eget.
Ekmans konstnärskap är tidlöst och ständigt aktuellt. Hon är en tongivande och stilbildande konstnär som gärna skildrar vardagliga miljöer, men drar sig inte för att blanda in det absurda och surrealistiska i bilden. Hon rör sig obehindrat över gränserna och hon använder gärna konsthistoriska referenser och blandar med populärkulturella inslag. Ekmans konstnärskap har i mycket präglats av hennes anarkistiska och klarsynta angrepp på normalitet som ständigt har manifesterats i en spännvidd som låtit henne ingå i kretsen kring den inflytelserika undergroundtidningen "Puss" och med separatutställningar på Galerie Aronowitsch, som auktionens verk "Det här är en tavla" som ställdes ut på galleriet 1999.
När man tittar närmare på hennes mångskiftande konstnärskap visar det sig att hon är en återanvändare. Det finns knappt ett motiv som inte dyker upp i mer än ett sammanhang, inte en figur som man inte stiftar bekantskap med mer än en gång. Först möter man dem i objekt eller målningar, senare i filmer, TV-serier och radioprogram. Även om medierna växlar har tematiken och tonen i flera decennier återkommit i hennes konst och tack vare detta känns Marie-Louise Ekmans konst alltid förvånansvärt ung.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Louise Wrede
Tukholma
Louise Wrede
Asiantuntija, nykytaide, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Giuseppe Amadio, "Cruso".
1695347
Giuseppe Amadio
"Cruso".
Ei tarjouksia
6p 18 h
Lähtöhinta
10 000 SEK
Nina Saunders, Untitled.
1691617
Nina Saunders
Untitled.
Ei tarjouksia
1p 15 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Ilja Karilampi, "Xercise Sealife".
1662360
Ilja Karilampi
"Xercise Sealife".
Ei tarjouksia
3p 17 h
Lähtöhinta
7 000 SEK
Tomasz Holuj, The orchestra.
1694772
Tomasz Holuj
The orchestra.
Ei tarjouksia
4p 12 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Anette Harboe Flensburg, "Projekt stedet II/Del III".
1698688
Anette Harboe Flensburg
"Projekt stedet II/Del III".
Ei tarjouksia
5p 12 h
Lähtöhinta
14 000 SEK
Matthias van Arkel, Untitled.
1664932
Matthias van Arkel
Untitled.
Ei tarjouksia
6p 14 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Anders Lidén, Untitled.
1697634
Anders Lidén
Untitled.
Ei tarjouksia
6p 12 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Helene Billgren, "Dikt".
1697449
Helene Billgren
"Dikt".
Ei tarjouksia
3p 13 h
Lähtöhinta
10 000 SEK