Ei yhteyttä palvelimeen
80(1477762)
Harald Lyth(Ruotsi, Syntymävuosi 1937)
"Projekt 1"
Ei myyty
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK

"Projekt 1"

Signed Lyth. Executed in 1968. Canvas 135 x 105.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Lennart Folge, Ystad.
Sivert Oldenvi Collection

Näyttelyt

Konstakademien, 1969.
Galleri Holm, Malmö 1970.

Kirjallisuus

Gunnar Olsson, "Harald Lyth 1955-1980 - Oevurekatalog samt kortfattad biografi", 1980, no. 42.
Ulf Linde, "Harald Lyth. Målningar 1980-1985", p. 90.

Muut tiedot

Harald Lyth började på Konstindustriskolan i Göteborg 1955–59 för att därefter vidareutbilda sig på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm mellan åren 1960–65. Knappt ett kvartsekel senare tillträdde han som professor i måleri på samma skola. Lyth uppmärksammades tidigt för sina abstrakta landskap på 70-talet och fick ett stort publikt genombrott i slutet av 80-talet.

Till en utställning på Sven-Harrys Konstmuseum, 2013, skrev Lyth själv följande:

”Redan i början av 70-talet stod det klart att det inte bodde någon revolutionär eller bildstormare i mitt bröst. Jag hade tidigt börjat måla och förstod efterhand att min upptagenhet av pompejanskt väggmåleri och italiensk ungrenässans knappast delades av mina samtida. Jag fick försona mig med min konstitution, avstå från det kollektiva och låta mina egna lustar styra mig i konsten. Också idag har jag bättre kontakt med Masaccio än med Damien Hirst och jag blir mer exalterad av en bit kol än av datorer.

Någon har liknat vår färd i livet med roddarens; vändande ryggen mot resans mål tar den som sitter vid årorna ögonmärke på den plats där han lämnade stranden. Målet är oklart men utgångspunkten ger riktningen.

Det kunde vara ett möjligt förhållningssätt till traditionen; med blicken mot stranden, den lugna rytmen av årtag som driver oss fram över samtidens vatten. Droppet från årbladen är vårt verk.”

Lisätietoja ja kuntoraportit
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Asiantuntija taide, valokuva (Virkavapaus)
+46 (0)70 748 22 63
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Magnus Wijkström, "Cat Walk".
1703444
Magnus Wijkström
"Cat Walk".
Ei tarjouksia
6p 3 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Anna Mizak, "Tecken".
1702058
Anna Mizak
"Tecken".
Ei tarjouksia
3p 7 h
Lähtöhinta
2 000 SEK
Anna Mizak, Untitled.
1691714
Anna Mizak
Untitled.
Ei tarjouksia
3p 6 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Per Adalbert von Rosen, Composition.
1701688
Per Adalbert von Rosen
Composition.
Ei tarjouksia
2p
Lähtöhinta
2 500 SEK
Anna Mizak, Untitled.
1691730
Anna Mizak
Untitled.
Ei tarjouksia
3p 6 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Anna Mizak, "Tecken".
1691739
Anna Mizak
"Tecken".
Ei tarjouksia
3p 6 h
Lähtöhinta
2 000 SEK
Gösta Werner, Untitled.
1684066
Gösta Werner
Untitled.
Ei tarjouksia
5p 23 h
Lähtöhinta
6 000 SEK