336
70639

SPEGELLAMPETT,

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
16 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
SPEGELLAMPETT,

för två ljus. Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Rektangulär med dekor av lagergirland, räfflad medaljong och krönande urna. Svängda bladornerade ljusarmar med prismor. Med Stockholms hallstämpel 1774. Bredd 50,5, höjd 61 cm.

Senare ljusarmar (några prismor saknas) och glas, dekorskador och -lagningar.