Nils Kreuger
(Ruotsi, 1858-1930)
"Slottsruinen (Borgholm)"
Signerad Nils Kreuger och daterad 1899. Tusch på akvarell på dukpannå 35,5 x 50,5 cm
Fernissa, något gulnad. Obetydliga färgbortfall samt skrapmärken spridda över motivet. Hörn med obetydliga veck.