Rokoko, 1700-talets andra hälft. Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med mussla. Märkt på baksidan "Kjöpt på utmätningsauctionen på ... 28 Nov 1876 för 10 ... F. Aurelius". Höjd 79, bredd 32 cm.
Senare glas, ställvis maskstungen.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui