544
71019

KABINETTSKÅP.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
34 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
KABINETTSKÅP.

Barockstil, 1800-tal. Fanerat med ben, sköldpadd och svärtat trä. Rektangulärt på vridna ben. Lådinredning. Upptill gallerkant. Inläggningar av dubbelörn under krona samt figurscener. Bredd 122, djup 35, höjd 164. Nycklar medföljer.

Skador, lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.