Tyskland, 1700-tal. Fanerad med valnöt, ek och lönn. Beslag av mässing. Svängd form. Tre lådor. Inläggningar av stjärndekor. Bredd 120, djup 62, höjd 81 cm.
Senare beslag, maskstungen, fanerskador, lagningar, kompletteringar.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui