552
71035

SEKRETÄR.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
29 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
SEKRETÄR.

Rokoko, 1700-talets andra hälft. Fanerad med plommon och ek. Beslag av mässing. Rak form på svängda ben. Fem lådor. Skrivinredning bakom klaff. Senare dörr märkt OF under krona. Bredd 117, djup 62, höjd 105 cm. Nycklar medföljer.

Senare beslag, två lås saknas, kompletteringar.

Alkuperä - Provenienssi

OF under krona står enligt uppgift för Ottiliana Sigrid Elisabeth Fleming af Liebelitz, f. 1848, Friherrliga ätten no 17 från adelskalendern 1905.