593
71105

KANDELABRAR,

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Vasarahinta
8 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
KANDELABRAR,

för fem ljus, ett par. Nyrenässans, 1800-tal. Förgylld brons och alabaster. Balusterformat skaft på kvadratisk bas på tassfötter. Dekor av kedjehängen, meanderbård och akantus. Höjd 74,5 cm.

Obet bucklor, alabasterskador.

Alkuperä - Provenienssi

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.