599
71113

BORDSLAMPA.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
BORDSLAMPA.

Empirestil, 1800-talets slut. Förgylld och patinerad brons. Urnfomat skaft på tassfötter. Dekor av blommor och palmetter. Klotformad glaskupa med graverade blommor. Höjd 55 cm.

Elmonterad, ursprungligen för fotogen.

Alkuperä - Provenienssi

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.