1072
103615

KANNA, fajans, Niderviller, Frankrike, 1789-93.

Lähtöhinta
3 000 - 5 000 SEK
287 - 479 EUR
325 - 542 USD
Vasarahinta
2 600 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Svagt bukig på indragen fot. Svängd bladornerad hänkel. Dekor av rosa ros samt polykroma ströblommor. Höjd 21,5 cm.

Hänkellagning, kantnagg.