Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
1225
106795

Reinhold Norstedt

(Ruotsi, 1843-1911)
Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Vasarahinta
2 600 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Reinhold Norstedt
(Ruotsi, 1843-1911)

Lugnet, Lunda

Täydennyslista

Tilläggsinformation: Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.

Alkuperä - Provenienssi

Konsthandlare E Reinius.

Näyttelyt

Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställningen öfver Reihold Norstedt", 1912, kat nr 101. som "Aftonstämning nära Lunda (Wingåker), utlånad av Konsthandlare E. Reinius.

Kirjallisuus

E. Wettergren, "Reinhold Norstedt", 1914, nr 157, avbildad fig 62, sid 145, "Lugnet, Lunda, Kvällsstämning", där angiven som signerad och daterad Reinhold Norstedt 1896.

Muut tiedot

Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.