1401
77743

CYLINDERSPELDOSA för 6 melodier,

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Vasarahinta
7 200 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Ducommun Girod, Schweiz, 1800-talets andra hälft. Fanerat fodral med rika inläggningar av blommor och trofégrupp. Underdel med låda avsedd för extra rullar. Totalt ingår fyra rullar. Mått inklusive underdel, längd 64,5, bredd 59,5, höjd 27,5 cm.

Skador, delar saknas. Speldosan fungerar men uppdragningsmekanismens kugghjul är nedslitet och behöver bytas ut.